ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 portet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: portet   Fri Mar 14, 2008 2:30 am

Qė nė kohėt e lashta nė bregdetin shqiptar kanė funksionuar skela si nė Durres (Dyrrah), Ulqin, Tivar, Vlorė (Aulone), Apoloni, Sarandė (Onhezmi), etj. Gjatė shekujve VII-XII Durrėsi ishte skela kryesore nė perėndim tė Perandorisė Bizantine. Gjatė periudhes sė principatave arbre u ngriten skela tė vogla kryesisht nė grykat e lumenjeve nė Shirgj (Bunė), Shėngjin, Shufada (Mat), Rodon, Bashtovė (Shkumbin), Pirg (Seman), Spinaricė, zhvillimi i tė cilėve u frenua gjatė periudhės sė pushtimit osman.

Gjatė viteve 1928-1934 u ndėrtua porti detar i Durrėsit dhe pontile druri ne Sarandė, Vlorė e Shėngjin, qė u shkaterruan gjatė Luftes se Dyte Boterore. Nga viti 1945 deri ne vitin 1952, u rindertua porti i Durrėsit dhe disa kalata betoni ne Vlorė, Sarandė e Shėngjin. Gjatė bregdetit Jon janė ndėrtuar kalata e pontile nė gjirin e Spilesė nė Himarė dhe nė Sasaj (Lukovė) qė shėrbenin kryesisht pėr transport agrumesh. Porti kryesor i vendit ėshtė ai i Durrėsit, ku funksionon edhe kantieri i riparimit tė anijeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
portet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gjeografia-
Kėrce tek: