ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Besimi islam ne tokat shqipėtare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Besimi islam ne tokat shqipėtare   Sat Mar 15, 2008 12:54 am

Besimi islam nė tokat shqipėtare
Kontaktet e shqiptarėve me botėn islame, janė relativisht mė tė vona se ato tė pjesės mė tė madhe tė popujve europianė. Islami u shfaq pėr herė tė parė nė kontinentin e vjetėr nė fund tė mijėvjeēarit tė parė (shek. 9-10-tė). Spanja ishte mė e ndikuara nga kultura arabo-islame nė evropė, ishte vendi pėrmes tė cilės nė Evropė u pėrcoll kulutra shkencore arabe duke pėrfshiė kėtu tėgjitha sferat si mjekėsine, fizikėn, astornominė, filozofinė etj. ku edhe pas tėheqjes sė sundimit arab nga ai vend aty mbeti stili i ri i tė jetuarit i sjell nga ai sundim. Depėrtimi i Islamit nė Evropė dhe nė trojet shqipėtare para paraqitjes sė Perandorisė Osmane u bė pėrmes Spanjės.
Historikisht kontaktet ndėrfetare midis shqiptarėve tė krishterė dhe pėrhapėves tė islamit i takojnė shekullit tė 13-14-tė.
Edhe para zgjerimit tė Perandorisė Osmane mbi torjet shqipėtare dhe Ballkan Islami ishte i pranishėm nė trojet shqipėtare, por nė njė pasė shumė tė kufizuar. Pas zgjerimit tė Perandorisė Osmane nga tėgjithė popujt e Evropės Osmane pjesa dėrmuese e popullit shqiptarė dhe atij boshnjak pranuan Islamin si fe tė tyre.
Nga shekullit tė 15-16-tė e nė vijim nė qytetet kryesore tė Shqipėrisė u ngritėn institucione tė rėndėsishme tė kultit islami (xhami). Islami u pėrhap mė shumė nė Shqipėrinė e Mesme si dhe nė teritoret shqiptare qė tashmė ishin nėn pjesėn sllave. Nė shekullin e 18-19-tė islami pati njė lulėzim fetar dhe kulturor nė Shqipėri. Nė kėtė periudhė u zhvillua letėrsia shqipe me alfabet arab, e njohur si “letėrsia e bejtexhinjėve”, qė studiuesit e krahasojnė me letėrsinė “alhamiado” qė qe zhvilluar mė parė nė Spanjė. Islami la gjurmė nė jetėn zakonore tė shqiptarėve, pėrmes ndėrhyrjes sė disa normave tė sheriatit. Por sheriati nuk u bė asnjėherė kod sundues zakonor i shqiptarėve. Pranimi i islamit nga shqiptaret spjegohet edhe me rolin qė do tė luante kjo fe pėr diferencimin e shqiptareve prej sllavėve (zona e Kosovės) dhe grekėve (zona Camėrisė) tė cilėt sidomos pas shekullit XVIII kishin filluar njė politike asimiluese ndaj shqiptarėve Feja Islame nė Shqiperi ėshtė karakterizuar ktryesisht nga prezenca e shumicės sė muslimanėve sunitė dhe pakicės sė urdhėrit bektashij.
Nė kushtet e njė shteti tė pavarur shqipėtarė dhe tė pasluftes sė parė botėrorė muslimanėt Sunite riorganizohen nė 1921 nė njė alenacė kombėtare muslimane. Mė 1923 bashkėsia sunite do tė ndahet nga kalifati i Stambollit duke zgjedhur si kryetar Myftiun e Tiranės .Nė keto vite nė Islamin shqiptarė shfaqet njė dell reformator pasi ndalohet formalish poligamia , dalin pėrkthime nė shqip tė Kur'anit. Mė vitin 1923 del edhe revista "Zani I Naltė" me ndjenja tė theksuara patriotike dhe reformatore . Mė 1929 mbahet nje kongres i muslimanėve ku u vendos pėrdorja ekskluzive e gjuhės shqipe, unifikimi i medreseve etj. Ka vend tė besohet se nė kėtė reformė ka gisht Zogu me qellimet e tij pėr te bashkuar vendin dhe pėr ta oksidentalizuar Shqipėrinė duke ia hequr perfundimish imazhin e nje vendi islam. Thuhet se edhe Ataturku, reformatori me i madh i kesaj kohe, behej xheloz nga shpirti reformator i Zogut pasi nuk i pelqente qe ky i fundit t'ia kalonet atij ne kete drejtim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Besimi islam ne tokat shqipėtare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ismet Ramadani:"Harta e shqipėrisė etnike" si shkas...
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass
» Gold Ag reagon me njė kėngė patriotike pas ndeshjes Serbi - Shqipėri (VIDEO)
» Dita ndėrkombėtare e Emigracionit
» Idriz Zeqiraj: Veprojnė mbi baza kombėtare dhe nė fyrmėn rugoviane

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Besim fetar-
Kėrce tek: