ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shpetimii
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 277
Job/hobbies : Programing and Design
Registration date : 03/02/2008

MesazhTitulli: Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr?   Thu Mar 27, 2008 12:11 am

Vlen per ata qe kan Windows XP
Nė versionin profesional tė Windows XP nuk ėshtė nevoja tė instalosh
asnjė program, sepse Windows vjen me programin Remote Desktop
Connection qė tė lejon ta pėrdorėsh kompjuterin nga rrjeti, njėsoj
sikur ta kishe pėrpara. Ndiq hapat nė vazhdim pėr tė pregatitur
kompjuterat dhe pėr tė bėrė lidhjen.


Nė kompjuterin e shtė***ė

1. Krijo njė llogari nė kompjuterin e shtė***ė dhe vendosi njė
fjalėkalim tė mirė. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė mos futen tė
tjerėt nė kompjuterin tėnd.

2. Aktivizo "Remote Desktop Connection"
- start > settings > control panel > system
- hap tabelėn "remote"
- aktivizo opsionin "allow users to connect remotely to this computer"
- nėse llogaria qė krijove nė hapin 1 nuk ėshtė llogari administratori,
atėherė shtyp butonin "select remote users", shtyp butonin "add" dhe
shkruaj emrin e llogarisė. Administratorėt e kompjuterit kanė leje
automatikisht. Tani kompjuteri ėshtė gati tė pranojė lidhje nga rrjeti.


3. Gjej IP ose emrin e kompjuterit nė rrjet
Nėse kompjuteri i shtė***ė ka lidhje tė drejtpėrdrejtė me internetin
(dmth IP publike), mėnyra mė e lehtė pėr tė gjetur IP ėshtė duke hapur
faqen kliko ketu ....

Mėnyrja tjetėr pėr tė gjetur IP ėshtė duke hapur start > run >
cmd dhe tė shtypėsh komandėn ipconfig. Nėse kompjuterat qė do lidhen
janė nė tė njėjtin rrjet lokal (zyre ose shtėpie), atėherė nuk ėshtė
nevoja e IP, por mjafton emri i kompjuterit. Emrin e gjen tek start
> settings > control panel > system > tabela "computer
name". Mbaje shėnim IP dhe emrin e kompjuterit.


Nė kompjuterin e zyrės (rrjet/internet)

4. Hap programin "Remote Desktop Connection". Nė Windows XP e gjen tek
menuja [start > programs > accessories > communications >
remoted desktop connection] ose tek [start > run > mstsc]. Nėse
kompjuteri i zyrės nuk ka Windows XP, tė duhet tė shkarkosh "Remote
Desktop Client" nga faqja e Microsoft kliko ketu ...

5. Tek kutia e kompjuterit shkruaj IP ose emrin e kompjuterit qė do tė
kontrollosh (atė qė mbajte shėnim nė hapin 3 mė lart) dhe shtyp butonin
"connect" qė tė bėhet lidhja. Nėse ēdo gjė shkon siē duhet, tani do
shikosh ekranin e kompjuterit tė shtė***ė qė do tė kėrkojė tė
identifikohesh dhe pastaj mund ta pėrdorėsh njėsoj sikur tė ishe nė
shtėpi. Kur shkėput lidhjen, kompjuteri i shtė***ė kyēet dhe kompjuteri
qėndron ashtu siē e le. Kjo ėshtė gjė e mirė sepse mund tė vėsh njė
program nė punė dhe kur kthehesh nė shtėpi e gjen tė mbaruar punėn.


Nėse lidhja dėshton

1. Kontrollo qė kompjuteri i shtė***ė ėshtė ndezur, ėshtė lidhur nė
internet, dhe IP ėshtė e saktė. Shumica e lidhjeve tė internetit
ofrojnė IP tė ndryshme sa herė qė lidhesh.

2. Nėse kompjuteri i shtė***ė lidhet nė internet nėpėrmjet njė
kompjuteri tjetėr ose njė routeri, atėherė routeri duhet konfiguruar qė
porta TCP: 3389 tė jetė e hapur.

3. Nėse kompjuterat pėrdorin firewall, ndrysho konfiguracionin qė tė mos bllokojė portėn TCP: 3389.

4. Shiko nėse janė hapur shėrbimet e nevojshme.
- Hap start > run > services.msc
- Gjej shėrbimet "terminal services" dhe "remote desktop help session
manager". Tek kolona "startup type" duhet tė jenė "manual" ose
"automatic". Nėse do ta pėrdorėsh shpesh programin, ndryshoji nė
"automatic" qė tė bėhet pak mė shpejt lidhja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.dinama.net
Antartiku
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 123
Location : in PC
Job/hobbies : Programming
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr?   Thu Mar 27, 2008 5:35 pm

Ej zoneX kjo eshte e munshme vetem brenda rrjetit LAN(Local Area Network)
e nese don me e perdor per hack nuk funksionon se nuk besoj se ka asi viktime qe i ndjek qato hapa.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pirro Ēako: Ju rrėfej 25 vitet me Invėn, nuk ia fal lidhjen e shpejtė me njė burrė tjetėr

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutoriale-
Kėrce tek: