ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Si ta pėrmirėsoni mbulimin e rrjetės tuaj pa tela – wireless

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 28
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Si ta pėrmirėsoni mbulimin e rrjetės tuaj pa tela – wireless   Sat Apr 12, 2008 2:30 am

Pėrmirėsoni mbulimin e rrjetės tuaj pa tela – wireless
Secili
qė ka punuar me rrjetė pa tela (wireless) e di shumė mirė se, muhabetet
pėr 100 metra e mė shumė tė radiusit tė mbulimit, nuk janė gjithmonė tė
sakta. Nganjėherė mjafton edhe njė mur i trashė, qė tė prish tėrė
sinjalin. Ju ofrojmė disa kėshilla, se si tė mbuloni mė mirė banesėn
apo shtėpinė, me sinjal tė rrjetės pa tela.
Shumė shtėpi sot kanė mė
shumė se njė kompjuterė, andaj nevoja pėr rrjetėzim ėshtė ēdo ditė e mė
e madhe, ndėrsa mėnyra mė praktike ėshtė rrjetėzimin nėpėrmes rrjetės
pa tela. Fatkeqėsisht, radio-valėt me anė tė tė cilave udhėtojnė tė
dhėnat, dinė tė jenė tinėzare, andaj sinjali ndoshta nuk do tė jetė i
mjaftueshėm sa duhet nė tė gjitha pjesėt e banesės apo shtėpisė.

1.
Nėse keni banesė apo shtėpi me dy etazhe, routerin pa tela apo access
pointin vendoseni nė katin e sipėrm. Nėse keni vetėm njė kat, atėherė
provoni qė pajisjen ta vendosni nė ndonjė pikė mė tė lartė, pėr
shembull mbi vitrinė.

2. Kini vėmendjen te pengesat, qė mund tė
jenė nė mes tė routerit dhe kompjuterit. Konstruksionet metalike,
akuariumet, muret e trasha dhe pasqyrat, ndikojnė dukshėm nė kualitetin
e sinjalit.

3. Provoni tė vendosni komponentėt e rrjetės pa
tela, sa mė larg qė mundeni nga pajisjet qė mund tė nxisin
pengesa/interferenca, siē janė telefonat pa tel, poēet halogene apo
furrat me mikrovalė.

4. Ndėrroni kanalin tė cilin punon rrjeta
juaj. Pothuajse nė tė gjitha pajisjet ėshtė kanali 6, kryesisht shumica
e shfrytėzuesve nuk e ndėrron atė, andaj ekziston mundėsia qė dy
pajisjet e afėrta t’i pengojnė njėra-tjetrės. Ky problemi mė sė
shpeshti theksohet nė ndėrtesa publike, ku mund tė gjenden numėr mė i
madh i rrjetave pa tela.

5. Nėse asgjė tjetėr nuk ndihmon, e
pengesat nė mes tė routerit dhe kompjuterit janė gjėra tė
patejkalueshme, mund tė kėrkoni antena diē mė tė forta. Duhet tė
kontrolloni nėse routeri juaj ka, apo nuk ka mundėsi, tė largimit tė
antenės ekzistuese. Pos kėsaj, blerja e antenės sė re kushton. Njė
alternativė tjetėr, e cila nuk do t’u kushtojė shumė, ėshtė njė antenė
qė ju do tė punoni nė formė parabole nga kartoni dhe folies nga alumini.

Sa i perket kesaj Tuto ju munde te shikoni edhe nje Video te shkurter...

Shiko ketu!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Si ta pėrmirėsoni mbulimin e rrjetės tuaj pa tela – wireless
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Rrjeta-
Kėrce tek: