ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 info per shkenc nga Ex-KinG

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:49 am

Se shpejti ne treg celulari revolucionar Apple Iphone
Ky telefon planifikohet te dali ne treg kete muaj me 29 dhe distribohet nga kompania amerikane cingular (tani at&t).
Ndryshimi i ketij celulari midis shume te tjerash eshte arritja e berjes se shume veprimeve qe me pare ishin me butona,...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:49 am

Dėshtojnė kompjuterėt nė Stacionin Ndėrkombėtarė Hapėsinorė
Zyrtarėt nga NASA
raportojnė qė kompjuterėt Rus qė bėjnė kontrollimin e furnizimit me
oksigjen dhe ujė nė Stacionin Ndėrkombėtarė Hapėsinorė kanė dėshtuar.
Mirėpo, tre pjesėtarėt e Stacionit si dhe shtatė astronautėt vizitues
nuk gjenden nė rrezik tė menjėhershėm pasi qė sistemet tjera vitale
janė e...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:49 am

Ringjallet Roma Antike
Roma
Antike ėshtė kthyer nė jetė me anė tė njė projekti rekonstruktiv
digjital i cili thuhet tė jetė simulacioni mė i madh kompjuterik nė
botė. Ekipi realizues i kėtij projekti ėshtė pėrbėrė nga arkitektė,...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:49 am

Lėshohet Emacs 22.1
Pas 6-viteve tė pritjes mė nė fund u lėshua nė publik versioni stabil i GNU Emacs 22.1. Ky version pėrkrahė GTK+, "drag-and-drop" funksionalitetin pėr X, si dhe interfejsin grafik pėr GNU Debugger (GDB)....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:50 am


<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"><tr><td colspan="2" nowrap="nowrap" valign="top" width="90%">YouTube bėn qė pėrdoruesit tė paguajnė. Duke filluar nga filmat video-star
Politikė / Kulturė / Tregu - 09/05/2007 -
Shkruar nga:
Albert JAKAJ
</td></tr></table>


nga dita e sotme YouTube do tė filloi tė bashkėndajė fitimet
publicitare me pėrdoruesit e tyre. Momentalisht do tė jenė disa anėtar
tė pėrzgjedhur qė do tė mund tė kenė mundėsi tė kyqen nė programin e
revenue-sharing. Pra pėrdoruesit - si psh. Lonelygirl15, LisaNova,
HappySlip, renetto, Smosh, andvalsartdiary - mė tė popollarizuarit e
faqes - tha Jamie Byrne, zėvėndės president i marketingut YouTube.

Dėrgoje me E-postė

Pėr shtypės

Burimi i lajmit:
http://www.mytech.it/internet/articolo/idA02800106...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:53 am

<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"><tr><td colspan="2" nowrap="nowrap" valign="top" width="90%">iGoogle, arrin Google i personalizuar
Programe Aplikative - 03/05/2007 -
Shkruar nga:
Albert JAKAJ
</td></tr>
</table>

MOUNTAIN
VIEW, California (Reuters) - ėshtė duke bėrė pėrpjekje tjera pėr
pėrdoruesit e tyre, me qėllim qė t'iu mundėsoi kėrkime personale nė
internet. Disa drejtues kanė shpjeguar gazetarėve nė lagjen kryesore tė
Google nė Silicon Valley lėvizjet e para tė bashkėndarjeve tė shkrimeve, fotografive e gjėra tjera krijuese.

Fornizuesi i parė nė botėn e shėrbimit pėr kėrkimin nė Internet ėshtė duke vėnė nė punė njė sistem me emrin "iGoogle" pėr faqen e tij home dhe pėr shėrbimet personale.

"Duam tė bėjmė personale traditėn e nocionit tė kėrkimit", ka thėnė pėr gazetarėt Sep Kamvar, kryeinxhinier i sektorit.

Duke shpikur home page klasike tė Google.com - me design tė thjeshtė -
shoqėria ka vendosur disa mjete shtesė, qė do tė ndihmojnė pėrdoruesit
tė publikojnė krijimet e tyre nė botėn e internetit.

Dėrgoje me E-postė

Pėr shtypės

Burimi i lajmit:
http://www.mytech.it/internet/articolo/idA02800106...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:53 am


Njė programor i vetėm krijon drajverė pėr 253 ueb-kamera nė GNU/Linux
Programim / Vegla - 02/05/2007 -
Shkruar nga:
Genc DOKO
Frėngu
60-vjeēar Michel Xhaard qė punon si Fizicient nė DUI (Doppler and
Ultrasound Imaging) ėshtė njė programor deri tani i panjohur qė mbanė
pėrgjegjėsinė pėr sigurimin e pėrkrahjes tė 253 ueb-kamerave nė sistemin operativ GNU/Linux.

Xhaard fillimisht siguroi pėrkrahje nė GNU/Linux pėr dy ueb-kamerat qė
i kishin blerė vajzat e tij nė bazė tė projektit "SPCA50X" nė vitin
2003. Ndėrsa, me sigurimin e pėrkrahjes pėr ēipsetat Sunplus, Xhaard
kuptoi qė shumica e kodit pėr bėrthamėn e drajverėve mundet tė
shfrytėzohet pėr pėrkrahje tė disa kamerave, ku me kėtė numri i
ueb-kamerave tė pėrkrahura nė GNU/Linux arriti mbi 250.

Faqja e Michel Xhaard:
http://mxhaard.free.fr/

Faqja e projektit "SPCA50X" nė SourceForge.net:
http://spca50x.sourceforge.net/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:54 am

Yahoo ofron hapesirė tė pakufizuar pėr e-postė
Politikė / Kulturė / Tregu - 04/04/2007 -
Shkruar nga:
Albert JAKAJ


Yahoo!
ka nė plan, duke filluar nga muaji maj, tė ofroj 250 milion pėrdoruesve
hapesirė tė pakufizuar pėr e-postė. Ka bėrė tė ditur Shoqeria e
Yahoo-sė. Shėrbimi mė i madh i postes elektronike nė botė ėshtė duke
kaluar kufizimin e 1 gigabyte - njė miliard byte
- duke iu pėrgjigjur nė kete mėnyre rritjes eksplozive tė skedave tė
bashkangjitura nė e-postė, duke pasur parasysh se gjithnjė pėrdoruesit
ngjisin foto, pjesė muzikore e video.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:54 am

Sharp do tė fillon prodhim nė masė tė diodave pėr Blu-ray dhe HD-DVD
Harduer / Pajisje - 15/03/2007 -
Shkruar nga:
Genc B. KASTRATI


Korporata
Sharp nė Maj tė kėtij viti do tė fillon prodhimin me shumicė tė
"High-Power Blue-Violet Laser Diode" GH04P21A2G qė mund tė arritė fuqi
210 mW. Kjo pajisje do tė pėrdoret nė pajisjet pėr shkrimin e Blu-ray dhe HD-DVD disqeve, me shpejtėsi 6x.

Me rritjen e televizonit digjital nė Japoni, kėrkesat pėr shkrues tė disqeve HD qė pėrkrahin specifikimin 1080p HDTV
ėshtė duke u rritur shpejtė. Me kalimin e kohes konsumatoret po
njohtohen mė mirė me teknologjinė e re HDTV, gjė qė ėshtė duke nxitur
adoptimin e saj tė shpejtė.

Me rritjen e kėrkesave pėr pajisje HDTV edhe kėrkesat pėr dioda tė kaltėrta ėshtė duke u rritur.

LED-at
GH04P21A2G, pėrdorin teknologjinė kultivuese kristaline tė zhvilluar
pėr dioda infra-kuqe, tė kuqe dhe kaltėrt-vjollce. Jetė-zgjatja e
diodave vlerėsohet tė jetė 10,000 orė, qė ėshtė standard nė kėtė
industri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:55 am

DoCoMo lėshon telefonin 3G pėr biznese
Harduer / Pajisje - 15/03/2007 -
Shkruar nga:
Genc B. KASTRATI


NTT
DoCoMo ka lajmėruar kėtė javė se gjatė kėtij muaji do ta lėshon nė treg
telefonin mobil, 3G FOMA F903iBSC, e cila ėshtė e parashikuar kryesisht
pėr biznese. Ky telefon 3G ėshtė i dizajnuar duke u pėrqėndruar mė
shumė nė siguri dhe pikje tė informates.

Pėr ti ikur pikjes sė informatave nga mjedisi korporativ, telefoni nuk pėrmban kamerė, memorie
tė jashtme, porte USB apo infra-kuq, si dhe kuleten elektronike
Osaifu-Keitai. Gjithashtu, telefoni nuk mund ti pėrmban mė shumė se 101
numra nė adresarin e vet.

Funksionet sikur adresari i numrave tė telefonit, kalendari, shėnimet,
regjistri i thirrjeve, memot, mund tė resetohen prej sė largu nga
DoCoMo kur klienti e kėrkon kėtė. Kjo ėshtė mundėsi shumė e dobishme nė
raste kur telefoni humbet apo vjedhet.

Hapja e telefonit mund tė bėhet vetem pėrmes ēasjes biometrike, qė nė kėtė rast ėshtė leximi i shenjave tė gishtave.

Pajisja gjithashtu nuk pėrmban lexues tė muzikes apo aplikacione Java. Telefoni do tė lėshohet nė tregun Japonez me 19 Mars.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:55 am

Nėnshkruhet licenca pėr operator tė dytė mobil nė Kosovė
Politikė / Kulturė / Tregu - 12/03/2007 -
Shkruar nga:
Genc B. KASTRATI


Konsortiumi
i pėrbėrė nga Telekom Slovenija dhe IpkoNet janė fituesit e tenderit
pėr operatorin e dytė mobil nė Kosovė. Liēensa pėr operator tė dytė
ėshtė nėnshkruar pėr vlerė prej €75 milion, si dhe premtime se do tė
investohen edhe €150 milion tjera nė fushen e telekomit.

Fituesi paraprak i tenderit, Kosmocell, i cili u diskualifikua nga
procesi pėrshkak tė vonesės sė pagesave, deklaroi se do tė kėrkon
drejtėsi nė tė gjitha gjyqet e mundshme.

Bojan Dremlj, kreu i konsortiumit tė Telekom Slovenija dhe IpkoNet,
deklaroi se "kemi me fillu tė ofrojmė shėrbimet brenda vitit. Presim tė
kemi rreth 200,000 pėrdorues dhe tė fitojmė edhe 50% tjerė nga tregu 1
milionėsh nė Kosovė brenda tetė viteve".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:56 am

10 Mars 2000 - dita kur baloni dot-com filloi tė bien
Politikė / Kulturė / Tregu - 12/03/2007 -
Shkruar nga:
Genc B. KASTRATI


Me
10 Mars 2000, indeksi i Nasdaq ka arritur 5,048.62. Ky moment
konsiderohet si pika kur balloni i dot-com investimeve ka filluar
pėrplasjen duke rrėzuar me vete shumė kompani dhe shkaktuar humbjen e
shumė investimeve.

Ky shpėrthim pėrshkruhet si balon, apo nė gjuhen Angleze "bubble"
(topth i mbushur me ajėr por qė pėlcet lehtė, sikur balonat e sapunit),
mbasi qė ėshtė bazuar kryesisht nė spekulime tė aksioneve dhe kapital
rizikues teper tė lirė (nė veprim, jo pėrnga vlera), gjė qė rezultoi nė
mbivlerėsimin e shumė kompanive internetore.

Shumė nga investuesit mendonin se interneti do tė bjen profite tė
pakufishme, duke pėrdorur modele tė biznesit "inovative" dhe deri tani
tė pa-vėrtetuara.

Kėshtu qė me 10 Mars 2000, vlera e Nasdaq filloi tė pėrplaset dhe shumė shpejtė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:56 am

Ekrani "3D" lėshohet nė treg nga IO2 Technology
Harduer / Pajisje - 05/03/2007 -
Shkruar nga:
Genc B. KASTRATI


IO2
Technology e ka lėshuar nė treg ekranin Heliodisplay qė projekton pamje
2 dimensionale nė rezolucion 1024x1024. Por, pamja e krijuar duke shumė
afėr asaj 3 dimensionale dhe mund tė jetė interaktive duke i lejuar
pėrdoruesit ti lėvizė objektet me gisht.

Sistemi optim pėr detektim pėrdoret pėr ti pėrcjellur lėvizjet e gishtit, apo dores.

Pamja projektohet nė grimca tė vogla mikroskopike qė mesiguri janė ujė,
por IO2 Technology nuk e ka konfirmuar kėtė. Kualiteti i pamjes nuk
ėshtė mė i mirė se i ekraneve tė zakonshme CRT.

Heliodisplay-i kushton $18,400, ndėrsa pėr teknologji prekese duhet ti shtohen edhe $1,000.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:56 am

Firewall-i i Vista mashtrohet lehtė
Sigurim Digjital - 05/03/2007 -
Shkruar nga:
Genc B. KASTRATI


Symantec ka zbuluar se firewall-i i Windows
Vista mund tė mashtrohet lehtė duke i lejuar softuerit keqdashes tė
telefonon nė cakun e vet. Orlando Padilla, nga Symantec, publikoi njė
shkrim i cili flet mbi aftėsitė e Vista pėr ta mbrojtur sistemin. Nė
kėtė shkrim Padilla pohon se pulla e firewall-it pėr ē'bllokim tė
programeve mund tė ēaset me privilegje tė pėrdoruesit standard.

Ikja nga pengesat e firewall-it nuk ėshtė asgjė e re, por, Javier
Santoyo nga Symantec thotė se "me Vista dhe User Account Control,
[Microsoft-t] ka patur mundėsinė ta pėrforcon firewall-in".

Kjo mundėsi do ti lejon sulmuesve tė shkruajnė programe tė cilat e shtypin pullen "Unblock" nga vet sistemi.

Gjithashtu, Padilla shton, SendMessage API nė Vista mund tė pėrdoret pėr shtypjen e kėsaj pulle.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:58 am

Ueb shėrbimet, gjendja aktuale | Shkarko PDF
Ueb shėrbimet (Web Services) janė njė teknologji e re qė mundėsojnė qasjen e funksioneve nė largėsi pėrmes internetit. Ueb shėrbimet janė aplikacione kyēe nė komunikimin e bizneseve me biznese (B2B) dhe biznesit me konsumator (B2C)....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:58 am

Gjurmimi i tė dhėnave [ang. Data Mining] | Shkarko PDF

kėtė punim nė mėnyrė te shkurtėr pėrshkruhet procesi i gjurmimit tė tė
dhėnave (ang. Data Mining). Me theks te veēanet shpjegohet rėndėsia e
pėrdorimit te gjurmimit tė tė dhėnave pėr tė fituar informata tė
dobishme gjatė kryerjes sė punėve nė lėmi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Ex-KinG
Anetar/e me pervoje
Anetar/e me pervoje


Male
Numri i postimeve : 598
Age : 27
Location : n'RAP home
Job/hobbies : Programming and sport
Registration date : 04/02/2008

MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   Sat Apr 12, 2008 2:58 am

Fol Mefe Fėfė, prej idesė deri te kodi pėrfundimtar | Shkarko PDF
Ky
artikull e pėrdor njė shembull simpatik nga praktika pėr ta ilustruar
mėnyrėn se si zhvillohet tė menduarit e programerit prej idesė
fillestare e deri te pėrfundimi i programit. Gjuha programuese ėshtė Java,...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: info per shkenc nga Ex-KinG   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
info per shkenc nga Ex-KinG
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca-
Kėrce tek: