ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Rreziqet dhe mbrojtja e rrjetit pa tela
Mon Dec 19, 2011 3:20 pm nga baton

» Download 62 Programe
Thu Dec 15, 2011 12:09 pm nga muha

» Paraqitni problemet tuaja
Wed Dec 14, 2011 12:55 pm nga muha

» Nese e kini XP jo Origjinal atehere merrne patjeter ket Software
Sun Dec 20, 2009 6:03 am nga CLIRIMI

» Chocolatier 2: The Secret Ingredient
Mon Nov 02, 2009 7:38 pm nga konvict

» Beni KErKEsa pER fIlmA
Thu May 07, 2009 11:20 am nga ZAMIRI75

» Exclamation 1 menyr per web hacking
Sat Feb 07, 2009 5:11 pm nga p!rAt-xXx

» SONY ERICSSON S001 – I KA TĖ GJITHA
Tue Feb 03, 2009 2:55 am nga p!rAt-xXx

» prezentimi
Wed Oct 29, 2008 9:10 pm nga Shkodran

Navigacion
 Portalli
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 Kėrko
Shiko rezultatet live

Share | 
 

 Kosova esht ndar ne dy rrafshe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ximi
VIP
VIP
avatar

Male
Numri i postimeve : 1761
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Kosova esht ndar ne dy rrafshe   Fri Mar 14, 2008 2:46 am

Kosova ėshtė ndare nė dy rrafshe me pėrmasa tė barabarta (zona e Vardarit nė lindje dhe zona e Drinit nė perėndim) nga njė vijė me prirje Veri-Veriperėndim dhe Jug-Juglindje, midis brezit gjeologjik Serbisė – Maqedonisė nė Kosovė dhe brezit gjeologjik Dinarik i Shqipėrisė. Zona e shkarjes transformuese Mesozoike e ashtuquajtura lineamenti (tėrthorja) Shkodėr – Pejė, ndan Drinin dhe Korabin ne dy zona: Zona e Vardarit ėshtė e rėndėsishme nga pikėpamja ekonomike pasi ka nė gjininė e vet vendburimet e plumb – zink – argjendit tė Trepēės. Depozitimet qė e pėrbejnė ketė zone varrojnė nga karbonatet -skarnet si shkėmbinj amė, mbushjet karstike dhe depozitimet damarore. Platformat mesozoike gėlqerore kanė qene tė zaptuara nga shumė gjenerata shkarjesh te orientuara ne drejtime te ndryshme. Gėlqerorėt janė shkėmbinj reaktive tė aftė tė thithin solucionet e nxehta tė pasura me minerale dhe metalet shkėputėn nga solucionet nė kėtė horizont te favorshėm. Zona e Vardarit mund tė kėtė origjinėn nė Paleozoik tė hershėm, si pjese e Palaeo - Tethys qė ndan Gondwanaland nė jug dhe nga Eurasia nė veri, ose ne Triasik, i ngjashėm me pellgun oqeanik tė detit tė Kuq tė sotėm. Mbyllja e fundit te oqeanit te Vardarit ėshtė e paqartė dhe mund tė ketė ndodhur nė Kretak ose Tercier tė hershem. Formacioni i ofioliteve me rrugėn e mbylljes dhe hapjes sė oqeanit ėshtė e rėndėsishme nė atė qė ne njėsite ultra-bazike pėrmbajnė krom dhe kėto shkėmbinj tė serpentinizuar shkatėrrohen nga alterimi tropokal – subtropikal qė me kohė prodhojnė akumulimet e boksiteve dhe te nikelit lateritik. Vendburimet e boksiteve nėe Kosovėn qendrore – perėndimore janė tė vendosur nė gėlqeror karstik dhe pėrfaqėsojnė mbetjet e kėtyre ultra-bazikeve tė alternuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hard-team.org
 
Kosova esht ndar ne dy rrafshe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Keze Kozeta Zylo:Shkrimtari nga Kosova Pal Sokoli qė i ka dhėnė Luftės sė saj gjak SOKOL-ASH

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gjeografia-
Kėrce tek: